نشریه خط

نشریه تحلیلی هنر و طراحی

نشریه تحلیلی هنر و طراحی

پیش ‌نهاد ویژه

توسط زهرا کشاورز ؛ ۱۱ اسفند ۱۳۹۶
دی ماه سال 1393 برای مصاحبه به دفتر مجموعه اویلا می‌رود. رزومه‌ای از کارهای قبلی که بیشتر در حوزه مبلمان شهری و دکوراسیون داخلی‌ست به همراه دارد. رزومه‌ای که نمونه‌ای از سابقه فعالیت در حوزه بسته‌بندی در آن دیده نمی‌شود، اما خلاقیت و داشتن نگاه زیبایی شناسانه ویژگی‌هاییست که کمک می‌کند شرکت تمایل خود را نسبت به همکاری با مهدی شیدری دانشجوی ترم 3 ارشد طراحی صنعتی دانشگاه هنر؛ به عنوان اولین نیروی طراحی صنعتی خود اعلام نماید.
شروع همکاری بازطراحی یک محصول استراتژیک شرکت، یعنی بسته‌بندی روغن 1800 گرمی است. محصولی که همچون کارهای قبلی کپی‌برداری از نمونه‌های خارجی بود ولی شرکت تصمیم دارد با نیروی متخصص  طراحی کارهایی را وارد بازار نماید که انحصارا برای شرکت طراحی شده باشند. مهدی شیدری با دانشی که از دانشگاه و تجربه‌های قبلی خود دارد پروژه را با بررسی نمونه‌های موجود، محدودیت‌های طراحی،... و به واقع با فرآیندی آغاز می‌کند که شرکت نسبت به آن آشنایی ندارد ولی با آن همسو می‌شود.


زهرا اردکانی ؛ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷
زهره حاضری ؛ ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷

شجاعان و پهلوانان/ شرکت حرکت کلیدی

تاریخ نشر : يكشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۵

کمتر اتفاق افتاده است که  مجموعه های  انیمیشن ایرانی حضوری  مداوم و طولانی مدت در تلویزیون داشته  باشند. به تازگی، سریال های انیمیشن شجاعان و پهلوانان به تولید در فصل های بعدی رسیده است. مجموعه ی پهلوانان داستان زندگی پوریای ولی و سه شاگردش را در قرن هشتم هجری در شهر خوارزم  بیان می کند. جوانمردی، کمک به مظلوم و مقابله با جور و ستم  تم اصلی این سریال است. حال و هوای شرقی وطراحی فضای ایرانی در این مجموعه  بارز است .مجموعه ی شجاعان سریالی درباره تیم خلبانی است که در هشت سال دفاع مقدس به رویارویی با دشمنان می پردازند.

انیمیشن پهلوانان 

نکته ی مورد توجه در این مجموعه ها قهرمان پردازی مناسب است.  شخصیت ها در عین سادگی با حوادثی که برایشان رخ می دهد حس ماجراجویی مخاطب را برمی انگیزند.الگوی مناسبی در طراحی شخصیت استفاده شده است به گونه ای که کاراکتر ها نه به صورت اغراق آمیزی آرمانی و خوب مطلق هستند و نه بد نمایانده شده اند.  قهرمانان این مجموعه ها  در جای خود دچار اشتباه می شوند و  کم کم رشد می کنند و  با سیر تحولشان مخاطب را همراه می کنند. احساس نیاز  و ضعف در کاراکتر و دچار لغزش شدن از مواردی هستند که موجب باور پذیری شخصیت ها می شوند. هم چنین تنوع  شخصیت پردازی در ظاهر و رفتار قهرمانان دیده می شود  که شاید سلیقه متفاوت مخاطبین را مورد توجه قرار داده است و در برابر این تنوع ، تمرکز، اشتراکی در برخی ویژگی های شخصیت ها وجود دارد. در کنار قهرمانان جوان، پیر مرشد و دانایی وجود دارد که با استفاده از راهنمایی های او رویارویی با موانع و مشکلات آسان تر می گردد.  

دو انیمیشن مذکور از تولیدات شرکت حرکت کلیدی هستند که به وسیله علیرضا گلپایگانی و سیاوش زرین آبادی در سال 1382 تأسیس شده است.  اگر  به نام تولیدات این شرکت توجه شود اکثر عناوین با حروف " ان" پایان یافته اند که نشان از باریک بینی و قریحه  آن ها در جزییات آثارشان است.  این شرکت تنها خود را محصور به یک تکنیک  نکرده است و از دو تکنیک  دوبعدی (در مجموعه ی پهلوانان )و سه بعدی (در مجموعه ی شجاعان) استفاده می کند. گلپایگانی و تیم تولیدش  در خلق محصولات خود دقتی مناسب به کار برده اند که می توان گفت همین نکته بر موفقیت و ادامه تولید این مجموعه ها تأثیر گذاشته است.

شجاعان

برداشت از سایت حرکت کلیدی

پهلوانان

پهلوانان

پهلوانان

شجاعان

شجاعان

درباره نویسنده
من "سیده زهرا موسوی" یکی از نویسندگان سایت خط هستم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
زهرا اردکانی ؛ ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
کلثوم پیامنی ؛ ۱۹ آبان ۱۳۹۶
زهرا کشاورز ؛ ۱۱ مهر ۱۳۹۶
زهرا اردکانی ؛ ۵ مهر ۱۳۹۶
زهرا کشاورز ؛ ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
فاطمه سادات تهامی ؛ ۲۶ تیر ۱۳۹۶
درباره خط
چگونه با خط هم‌کاری کنیم؟
دوستان خط
تماس با خط
طراح قالب : گلبرگ دانلود